فصل زمستون که میاد بعضی ها حس میکنن که دارن مریض میشن. زیاد سخت نیست که به سرماخوردگی مبتلا نشین، اما آیا امکان ابتلا به آلرژی زمستونی رو در نظر گرفتین؟ ممکنه آلودگی، مایت ها یا قارچ ها حساسیت زا باشن چون در طول زمستان ثابت میمونن. بزرگترین تفاوت بین سرماخوردگی و آلرژی طول مدت اونه. سرماخوردگی معمولا ده روز طول میکشه تا خوب شه، در حالی که آلرژی میتونه هفته ها یا ماه ها طول بکشه تا از بین بره. “دکتر آرپیت جین” (پزشک عمومی) به شش سوال ما درباره حساسیت های فصل زمستون پاسخ داده که در ادامه براتو ...

فصل زمستون که میاد بعضی ها حس میکنن که دارن مریض میشن. زیاد سخت نیست که به سرماخوردگی مبتلا نشین، اما آیا امکان ابتلا به آلرژی زمستونی رو در نظر گرفتین؟ ممکنه آلودگی، مایت ها یا قارچ ها حساسیت زا باشن چون در طول زمستان ثابت میمونن. بزرگترین تفاوت بین سرماخوردگی و آلرژی طول مدت اونه. سرماخوردگی معمولا ده روز طول میکشه تا خوب شه، در حالی که آلرژی میتونه هفته ها یا ماه ها طول بکشه تا از بین بره. “دکتر آرپیت جین” (پزشک عمومی) به شش سوال ما درباره حساسیت های فصل زمستون پاسخ داده که در ادامه براتون میگیم.

چگونه از آلرژی های فصل زمستان دوری کنید

  • چه آلرژی هایی در فصل زمستان شایع هستن؟

برخی از آلرژی های شایع در فصل زمستون عبارتند از:

  • کپک قارچی (Mold)
  • گرد و خاک
  • مایت ها (Dust mites)
  • حساسیت به حیوانات
  • حساسیت به عطریات
  • چه علائمی برای شناسایی آلرژی زمستانی وجود داره؟

آبریزش بینی
عطسه و گرفتگی بینی
آبریزش چشم، خارش بینی یا گلو
سرفه مداوم
کسانی که آسم دارن، معمولا علائمی مثل خس خس، احتقاق سینه و سختی در تنفس هم تجربه میکنن.

  • چه درمان هایی برای آلرژی زمستان وجود داره؟

برای آلرژی شایع بینی، داروی آنتی هیستامین (antihistaminics) استفاده میشه. برای آلرژی مداوم بینی یا خیلی شدید ، بعضی اوقات ضدآلرژی ها یا اسپری های بینی که حاوی استروئیدها هستن استفاده میشه. کسانی که آسم دارن باید از اسپری های خود هر زمانی که دکتر اونا توصیه کرده استفاده کنن و در صورت وجود هر گونه مشکل دوباره به پزشک مراجعه کنن تا هر چه زودتر درمان داروییشون آغاز بشه.

  • چگونه به آلرژی زمستانی مبتلا نشیم؟

تا جایی که میشه خونه رو از گرد و غبار پاک نگه دارین. فرش ها رو هفته ای یک یا دوبار با جارو برقی تمیز کرده و پرده ها و آباژورها رو گردگیری کنین. از بالش های بدون پر استفاده کنین. نذارین خونه بیش از حد رطوبت و نم داشته باشه چون این رطوبت به رشد کپک ها کمک میکنه. سیگار کشیدن رو ترک کنین. حیوانات رو بیرون از خونه نگه داشته و اگه براتون ممکنه اونا رو هفته ای یک بار حمام کنین.

  • آلرژی زمستانی با آنفولانزا و سرماخوردگی چه تفاوتی داره؟

در سرماخوردگی یا آنفولانزا، علاوه بر علائمی که گفتیم، تب و درد هم وجود داره. معمولا این علائم در آلرژی دیده نمیشه. علائم آنفولانزا و سرماخوردگی در عرض یک هفته از بین میرن اما علائم آلرژی میتونن برای هفته ها باقی بمونن و با توجه به قرار گرفتن در معرض موادی که باعث حساسیت میشن این مدت میتونه طولانی تر هم بشه.

منبع: نوین زی

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه