علیرضا سلیمانی قهرمان سنگین وزن کشتی جهان درگذشت+عناوین و افتخارات علیرضا سلیمانی


علیرضا سلیمانی قهرمان سنگین وزن کشتی جهان درگذشت+عناوین و افتخارات علیرضا سلیمانی - تصویر 1

قهرمان سنگین وزن پیشین تیم ملی کشتی ایران که پرچمدار کاروان ایران در المپیک بارسلون نیز بود، به علت ایست قلبی درگذشت. این قهرمان پرآوازه کشتی ایران در شرایطی به دیار باقی شتافت که در طول دوران ورزشی خود افتخارات زیادی را کسب کرد و تنها کشتی گیری بود که مدال طلای سنگین وزن رقابتهای جهانی را به خود اختصاص داده بود.
به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا سلیمانی که مدتها بیمار بود، ساعت 6 صبح امروز چهارشنبه و به علت ایست قلبی دار فانی را وداع گفت. این قهرمان سنگین وزن پیشین تیم ملی کشتی ایران در سن 59 سالگی و پس از مدتها دست و پنجه نرم کردن با بیماری درگذشت. ابراهیم جوادی پیشکسوت کشتی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر درگذشت علیرضا سلیمانی را تایید کرد.

 

علیرضا سلیمانی کربلایی متولد بهمن 1334 در تهران بود. وی تنها کشتی‌گیر ایرانی است که قهرمانی جهان در دسته فوق سنگین را به دست آورده و اولین قهرمان جهان کشتی ایران پس از انقلاب 1357 است که با قهرمانی او در سال 1989 در مارتینی سوئیس به دست آمد. وی در فینال آن مسابقات بروس بومگارتنر کشتی‌گیر آمریکایی را 5 بر 4 شکست داد.اوج دوران ورزش قهرمانی سلیمانی در دههٔ 1360 بود که ایران کمتر در رقابت‌های بین‌المللی حاضر می‌شد، به همین جهت سلیمانی در دو المپیک 1980 و 1984 به دلیل عدم شرکت ایران و در المپیک 1988 به دلیل مشکل ویزا حضور نداشت.

 

اما در المپیک 1976 مونترآل با 20 سال سن در وزن 97 کیلو رقابت کرد که با دو باخت و یک برد حذف شد. او در المپیک 1992 بارسلون هم در سن 36 سالگی شرکت داشت و پرچم‌دار کاروان ورزشی ایران هم بود، ابتدا 3 پیروزی با ضربهٔ فنی را به نام ثبت خود کرد اما در رقابت چهارم در یک دیدار بسیار نزدیک که 10 دقیقه و 19 ثانیه طول کشید 2 بر یک از محمود دمیر ترک شکست خورد و در بازی پنجم با مساوی برابر کشتی‌گیر کانادا به مقام ششم رسید.

 

این کشتی‌‎گیر با اخلاق کشورمان، در سال 1989 و در مسابقات جهانی کشتی آزاد موفق شد با پیروزی ارزشمند مقابل بروس بومگارتنر آمریکایی به مدال طلای آن رقابتها دست یابد و تنها کشتی‌گیر آزادکار کشورمان لقب بگیرد که طلای سنگین وزن جهان را به خود اختصاص داده است.

 

سلیمانی همچنین یک رقیب و حریف تمرینی جدی و باتجربه‌تر به نام رضا سوخته‌سرایی داشت که همواره رقابت سختی برای قرارگرفتن در ترکیب تیم ملی داشتند. یکی از نقاط عطف دوران ورزش این دو بازی‌های آسیایی سئول 1986 بود که سوخته‌سرایی تصمیم گرفت در کشتی فرنگی شرکت کند تا سلیمانی در ترکیب تیم آزاد قرار گیرد و هر دو نیز مدال طلای بازی‌های آسیایی را کسب کردند.

 

عناوین و افتخارات علیرضا سلیمانی:
* مدال طلا مسابقات جام مارتینتی 1989 در وزن 130 کیلوگرم

* مدال طلای بازی‌های آسیایی 1986 سئول در وزن 130 کیلوگرم

* مدال برنز مسابقات قهرمانی آسیا سال 1979 در وزن 100 کیلوگرم

* مدال طلای قهرمانی آسیا سال 1981 لاهور در وزن 100 کیلوگرم

* مدال طلای قهرمانی آسیا سال 1983 در وزن 100 کیلوگرم

* مدال طلای قهرمانی آسیا سال 1987 بمبئی در وزن 130 کیلوگرم

* مدال طلای قهرمانی آسیا در سال 1989 توکیو در وزن 130 کیلوگرم

* مدال طلای مسابقات جهانی در سال 1989 سوئیس در وزن 130 کیلوگرم

* مدال طلای قهرمانی آسیا در سال 1991 دهلی در وزن 130 کیلوگرم

گروه ورزشی خبرگزاری مهر درگذشت این قهرمان ملی ایران را به خانواده و بازماندگان مرحوم علیرضا سلیمانی و خانواده بزرگ ورزش و کشتی تسلیت می‌گوید.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه