ساق پای منعطف و هوشمند

سرویس فناوری جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش اخبار فناوری:

ساق پای منعطف و هوشمند

ساق پای منعطف و هوشمند

یک مخترع ایرانی موفق به ساخت ساق پای هوشمندی شد که به شکل منعطف می تواند جایگزین مناسبی برای پروتزهای مصنوعی باشند.

 

به گزارش جوان ايراني به نقل از مهر ، کیومرث مقصودی فارغ التحصیل رشته مهندسی برق از دانشگاه صنعتی اصفهان، مبدع «ساق پای منعطف و هوشمند برای معلولان » در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ساق پای هوشمند، یک سیستم کاملا مکانیکی و کاربردی است که با پروتزهای مصنوعی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند، تفاوت های زیادی دارد.

 

وی افزود: اگراین ساق پای هوشمند در بدن فرد معلول گذاشته شود، فرد می تواند همانند یک انسان عادی، بدون علائم نقص عضو (لنگیدن) راه برود.

 

مقصودی اظهار داشت: ساق پای هوشمند منعطف است و این بدان معناست که زاویه قرارگیری فرد در حین راه رفتن و نشستن را تشخیص داده و نسبت به همان زاویه تغییر حالت می دهد.

 

وی با بیان اینکه با استفاده از ساق پای هوشمند فشار قوزک پای فرد معلول قابل تنظیم می شود، یادآورشد: این ساق پا، قابلیت شناسایی شیب بدن فرد نسبت به زمین را دارد که در این صورت عملکرد صحیحی از خود نشان می دهد و فرد می تواند به موقع در حالت تعادل باشد.

 

مقصودی با اشاره به اینکه ساخت بیشتر پروتزها در داخل کشور صورت نمی گیرد، بیان کرد: ساخت نمونه اولیه صنعتی ساق پاهای هوشمند هزینه ای معادل یک میلیون تومان داشت در صورتیکه پروتز های پای مصنوعی که در حال حاضر مورد استفاده قرارمی گیرند، ۵ میلیون تومان هستند.

 

به گفته وی با ورود به ساخت این ساق پاها در کشور می توانیم تحولی را در این عرصه ایجاد کنیم.وی با اشاره به مشکلاتی ساق های مورد استفاده در کشور توضیح داد و گفت: پروسه زمانی ساخت ساق های مصنوعی در کشور برای هر فردی طولانی است، به طوریکه باید بر طبق بدن فرد معلول ساخته شود.

 

وی عنوان کرد: ساق پای هوشمند، قابل تنظیم برای افراد معلول است، و امیدواریم که در سال های آینده در قالب یک پکیج به معلولان ارائه شود تا کمترین زمان برای طراحی و نصب پروتز صرف شود.مقصودی با اشاره به اینکه این ساق پا قابلیت تنظیم ارتفاع برای افراد مختلف را دارد، بیان کرد: فرد معلول می تواند، خود، تنظیمات ساق پای هوشمند را انجام دهد و استفاده کند تا یک زندگی عادی را تجربه کند.

 

 کیومرث مقصودی، دارای هفت سال سابقه تحقیقاتی در تجهیزات پزشکی است و ساق پای هوشمند و منعطف را در یک شرکت دانش بنیان علوم پزشکی طراحی کرده است.

 

 


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه