ساخت آفت کش نانویی توسط محققان ایرانی

سرویس فناوری جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش اخبار فناوری:

ساخت آفت کش نانویی توسط محققان ایرانی

ساخت آفت کش نانویی توسط محققان ایرانی

یک محقق ایرانی موفق به ساخت آفت کش هایی با فناوری نانو شد که بدون ایجاد آلودگی در محیط زیست آفت ها را از بین می برند. 

 

به گزارش راسخون ، نرگس معماری زاده، دکتری تخصصی گیاه پزشکی-حشره شناسی و مجری طرح «نانو آفت کش های نور تخریب پذیر و زیست سازگار» در گفتگو با مهر گفت:در سراسر جهان تعداد زیادی آفت کش سنتز و به طور گسترده با هدف کنترل آفات در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد که شیوه های کاربرد برخی از این آفت کش ها می تواند موجب ایجاد آلودگی در محیط زیست شود.

 

وی افزود: به همین دلیل، در این طرح با به کارگیری فناوری نانو در فرمولاسیون، افزایش عملکرد و کاهش مصرف آفت کش ها را در نظر گرفتیم تا این ترکیبات پس از رها سازی، بدون اثر منفی یا با اثر منفی کمتر برای محیط زیست مورد استفاده قرار گیرند.

 

معماری زاده در خصوص روند آزمایشات این طرح اظهار داشت: امروزه فرمولاسیون رها سازی کنترل شده با به کارگیری روش های متنوع، به منظور کاهش اثرات مضر آفت کش ها بر محیط زیست و موجودات غیر هدف رواج یافته که کپسوله کردن یکی از این روش ها است.

 

وی ادامه داد: در این طرح فرمولاسیون نانوی نورتخریب پذیر و زیست سازگار (ایمیداکلوپرید) به واسطه کپسوله  کردن مستقیم با کوپلیمرهای خطی – دندریتیک پلی سیتریک اسید- پلی اتیلن گلیکول- پلی سیتریک اسید تهیه شد.

 

وی افزود: بابررسی  آنالیز های گوناگون اسپکتروسکوپی، میکروسکوپی و دمایی نانوفرمولاسیون ایمیداکلوپرید، تشکیل نانوکپسول های ایمیداکلوپرید مورد تایید قرار گرفت.

 

وی تاکید کرد: بررسی کارایی حشره کش نانوفرمولاسیون در شرایط « in vivo » با زیست سنجی روی پروانه برگ خوار توت به عنوان آفت مدل، حاکی از کاهش معنی دار دوز ضروری آفت کش و خطر زیست محیطی بود که ضمن جلوگیری از هدررفت ماده موثر، رسانش به مکان هدف در طول مدت زمان از پیش تعیین شده را به دنبال دارد.

 

وی ادامه داد: به همین دلیل  علاوه بر کاهش اثرات  مضر بر موجودات غیر هدف، از تکرار بیش از حد سمپاش�� و آلودگی های زیست محیطی کاسته می شود.

 

معماری زاده خاطرنشان کرد: همچنین مطالعات تخریب فوتوکاتالیتی فرمولاسیون نانوی ایمیداکلوپرید در داخل راکتور تحت نور فرابنفش و طبیعی، نویدبخش تخریب نوری مستقیم و موثر نانو آفت کش ها در مقایسه با تخریب فتوکاتالیتیکی است.

 

وی بابیان اینکه جذب کوپلیمرهای « pca_peg_pca   » در ناحیه فرابنفش  باعث افزایش جذب فوتون های UV  توسط پوشش کوپلیمری اطراف نانو کپسول ها می شود، گفت:  در نتیجه انرژی بیشتری برای تخریب نانوذرات آفت کش فراهم می شود.

 

وی گفت: بنابراین می توان اطمینان داشت که کاربرد این نوع نانوفرمولاسیون نه تنها هیچگونه آلودگی جدیدی به محیط زیست اضافه نمی کند بلکه به حذف باقیمانده آفت کش از محیط زیست نیز کمک می کند.

 

معماری زاده از مزایای این طرح گفت: افزایش تحرک پذیری و سطح تماس و رسانش ذرات به مکان هدف به واسطه اندازه نانومتری آنها، رهاسازی کنترل شده و آرام که از هدر رفت ماده موثر جلوگیری و ضمن کاهش اثرات مخرب روی موجودات مفید و غیر هدف، زمان کنترل را نیز افزایش می دهد از مزیت های این طرح هستند.

 

به گفته وی، همچنین رهاسازی انتخابی وابسته بهph  بهینه دستگاه گوارش پروانه ها، کاهش معنی دار میزان مصرف ماده مور آفت کش و دفعات سمپاشی با کاربرد فرمولاسیون نانو، کاهش اثرات زیست محیطی و هزینه های کنترل از دیگر مزایای این طرح به شمار می روند.

 

وی ادامه داد: البته نورتخریب پذیر بودن فرمولاسیون و کاهش نیمه عمر و زمان پیش از برداشت و مدت زمان لازم برای رسیدن به حد عدم تشخیص هم مزیت های این طرح هستند.

 

معماری زاده در خصوص کاربردهای این طرح اظهار داشت: از این آفت کش می توان برای محصولاتی مانند پسته، توتون، مرکبات، پنبه، گیاهان زینتی، کاهو، کلم، چغندر قند استفاده کرد.

 

 


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه