استفاده در آشپزی: روغن نارگیل برای پخت و پز با حرارت کم، سرخ کردن ملایم و اضافه کردن به سس مناسبه. این روغن نقطه دود متوسطی داره.

روغن نارگیل در برابر روغن زیتون: کدامیک گزینه سالم تری است؟

روغن نارگیل
استفاده در آشپزی: روغن نارگیل برای پخت و پز با حرارت کم، سرخ کردن ملایم و اضافه کردن به سس مناسبه. این روغن نقطه دود متوسطی داره.
کالری: ۱۰۰ گرم روغن نارگیل ۸۶۲ واحد کالری داره.

چربی های اشباع شده: روغن نارگیل از ۹۲ درصد چربی های اشباع شده تشکیل شده. این روغن به عنوان یه منبع غذایی غیر حیوانی چربی بالایی داره.

چربی در هر وعده: یه قاشق غذاخوری روغن نارگیل حاوی ۱۲ گرم چربی اشباع شده است. دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل یه حد روزانه از چربی های اشباع شده برای شما درست میکنه.

فوایدش: نوع خاص چربی های اشباع شده در نارگیل به عنوان MTC (تری گلیسیرید با زنجیره متوسط) شناخته میشن. روغن نارگیل حدود ۶۰ درصد تری گلیسرید با زنجیره متوسط داره. تحقیقات نشون دادن که MCT میتونه در واقع میزان سوزوندن چربی و انرژی مصرفی رو افزایش داده، و ذخیره چربی رو کاهش بده.

نتیجه: روغن نارگیل میزان بالایی چربی های اشباع شده داره، که ممکنه خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و عوامل مرتبط رو افزایش بده. خیلی از استدلال ها میگن که چربی های اشباع شده در روغن نارگیل نسبت به چربی های اشباع دیگه ضرر کمتری داره، اما در این زمینه تحقیقات بیشتری نیازه.

روغن زیتون
استفاده در آشپزی: روغن زیتون برای سرخ کردن روی اجاق و در فر خیلی مناسبه و میتونه به عنوان سس در سالاد هم استفاده بشه. این روغن نقطه دود متوسطی داره.
کالری: ۱۰۰ گرم روغن زیتون ۸۸۴ واحد کالری داره.

چربی های اشباع شده: روغن زیتون حدود ۱۵ درصد چربی های اشباع شده داره.

چربی برای هر وعده: روغن زیتون عمدتا از چربی های اشباع نشده تشکیل شده. و برای اینکه بیشتر استفاده بشه امن تره. یه قاشق غذاخوری روغن زیتون حاوی ۱۲ گرم چربی اشباع نشده است. ۶ قاشق غذاخوری روغن زیتون حد روزانه ای از چربی های اشباع نشده برای شما ایجاد میکنه.

فوایدش: روغن زیتون، معمولا در رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده میشه، و دارای فواید ضدالتهابی و گوارشی و قلبی و عروقی است.

نتیجه: واضحه که روغن زیتون برنده است. این روغن سالم تره چون حاوی چربی های اشباع نشده ای است که برای قلب مشکلی ایجاد نمیکنه.

منبع: نوین زی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه