امروزه بطری های پلاستیکی همه جا هستن و بهمون کمک میکنن وقتی که بیرون از خونه در حال حرکت هستیم دچار کم آبی نشیم. اما این محصولات به ظاهر بی ضرر علاوه بر اینکه روی محیط زیست تاثیر میذارن، برای سلامتیمون هم خطرات قابل توجهی دارن.

امروزه بطری های پلاستیکی همه جا هستن و بهمون کمک میکنن وقتی که بیرون از خونه در حال حرکت هستیم دچار کم آبی نشیم. اما این محصولات به ظاهر بی ضرر علاوه بر اینکه روی محیط زیست تاثیر میذارن، برای سلامتیمون هم خطرات قابل توجهی دارن.

خطر بطری های پلاستیکی برای سلامتی

شرح خطرات برای سلامتی
پلاستیک ماده ای است که با استفاده از ترکیب انواع مواد تولید میشه. برخی پلاستیک ها که به عنوان PET شناخته میشن، میتونن با اطمینان استفاده بشن، چون به این معنیه که یکبار مصرف هستن. اما مشکل از جایی شروع میشه که این پلاستیک ها بازیافت شده و دوباره استفاده میشن. این پلاستیک ها در طول زمان شکسته میشن و یه ماده شیمیایی به نام (BPA) Bisphenol A درون آب آزاد میکنن.

BPA تاثیرات منفی روی سلامتیتون داره که عبارتند از:

  • مشکلات رفتاری
  • تضعیف سیستم ایمنی
  • بلوغ زودرس در دختران
  • مشکلات باروری
  • کم شدن تعداد اسپرم
  • مشکلات آموزشی
  • دیابت
  • چاقی
  • سرطان سینه و پروستات

بطری های پلاستیکی همچنین حاوی یه ماده شیمیایی به نام phthalates هستن، که باعث میشه PVC پلاستیک بیشتر انعطاف پذیر باشه. Phthalates میتونه بیماری هایی مثل سرطان کبد، کم شدن تعداد اسپرم و دیگر مشکلات باروری رو به وجود بیاره.

تاثیرات زیست محیطی
شاید بدونین که پلاستیک برای محیط زیست چقدر بده. با توجه به نوع پلاستیکی که استفاده میشه، بین ۴۵۰ تا ۱۰۰۰ سال طول میکشه تا تجزیه بشن. هر سال در سراسر جهان حدود ۵۰ میلیارد بطری پلاستیکی استفاده میشه. خیلی زود محل دفن زباله ها دیگه هیچ جایی برای دفن این بطری ها نخواهند داشت.
اگه یه بطری حاوی یک لیتر آب باشه، سه لیتر آب مصرف میشه تا اون بطری تولید بشه. بعد از اینکه این بطری ها تولید میشن، این آب نمیتونه برای هیچ چیز دیگه ای استفاده بشه پس هدر میره. به علاوه، هر سال ۱۷ میلیون بشکه نفت برای تولید این بطری ها استفاده میشه. این مقدار نفت میتونه به عنوان سوخت برای یک میلیون ماشین در طول سال استفاده بشه. نیازی به ذکر نیست که سوخت لازم برای انتقال این بطری ها هم قابل توجه است، چون این بطری ها حاوی آب هستن خیلی سنگین بوده و مقدار سوخت زیادی برای انتقالشون لازمه.
به طور کلی، از دیدگاه سلامتی و محیط زست، خیلی بهتره به جای بطری های پلاستیکی از بطری های شیشه ای استفاده کنین.

منبع: نوین زی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه