تولید ماهی - ابر نر - با قابلیت تکثیر بچه ماهیان نر توسط محققان کشور

سرویس فناوری جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش اخبار فناوری:

تولید ماهی «ابر نر» با قابلیت تکثیر بچه ماهیان نر توسط محققان کشور

 تولید ماهی «ابر نر» با قابلیت تکثیر بچه ماهیان نر توسط محققان کشور

رییس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور از اجرای پروژه تولید ماهی «ابر نر» در مؤسسه خبر داد و گفت: با تلاقی این ماهی با هر ماهی ماده‌ای، بچه ماهیان نر تولید می‌شود.

به گزارش راسخون ، دکتر محمد پورکاظمی در گفت‌وگو با ایسنا تولید ماهی تیلاپیا را از طرح‌های این مؤسسه ذکر کرد و افزود: به منظور پرورش ماهی تیلاپیا در کشور اقدام به اجرای بیش از 20 پروژه تحقیقاتی در مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب‌های شور (بافق یزد) کردیم که نتایج بسیار ارزشمندی حاصل شد.

وی تکثیر و پرورش و تغییر جنسیت ماهیان تیلاپیا را از جمله این دستاوردها عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر پروژه تولید ماهی «ابر نر» را در دست اجرا داریم.

پورکاظمی به مزایای تولید ماهی ابر نر اشاره کرد و یادآور شد: ماهی ابر نر به جای دارا بودن دو کروموزم X و Y دارای دو کروموزم Y Y است و از این رو در تلاقی با هر ماهی ماده (XX)، بچه ماهی نر تولید می‌شود.

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی با اشاره به اجرای این پروژه در یزد خاطرنشان کرد: با توجه به دستاوردهای تحقیقاتی و برخورداری از دانش فنی و همچنین به منظور تولید در مناطق مناسب کشور از یک طرف و ایجاد اشتغال، تامین پروتئین و به ویژه جلوگیری از خروج ارز چند میلیون دلاری از طرف دیگر، طی دو سال اخیر موسسه و سازمان شیلات ایران جلسات مشترک متعددی با مسؤولان سازمان محیط زیست داشته‌اند که در صورت موافقت آنها، پرورش ماهی تیلاپیا در استان‌های مستعد و مناسب انجام خواهد شد.


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه