تولید فاکتور رشد اپیدرمی EGF برای نخستین بار در کشور

سرویس فناوری جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش اخبار فناوری:

تولید فاکتور رشد اپیدرمی EGF برای نخستین بار در کشور

تولید فاکتور رشد اپیدرمی EGF برای نخستین بار در کشور

 فاکتور رشد اپیدرمی EGF برای نخستین بار در کشور و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید شد.

 

به گزارش جوان ایرانی به نقل از ایسنا ، دکتر مجید گلکار، رئیس هیات مدیره شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده این فاکتور درباره تولید فاکتور رشد EGF اظهار کرد: فاکتور رشد اپیدرمی پروتئینی است که به طور طبیعی در سلول‌های بدن وجود دارد و باعث تحریک رشد بسیاری از سلول‌ها از جمله فیبروبلاستها و سلول‌های اپیدرمی و‌ سلول‌های پوست می‌شود.

 

وی در ادامه بیان کرد: تا پیش از این، این محصول از خارج کشور و با قیمت هر میلی گرم سه تا پنج میلیون تومان خریداری می‌شد، در حالی که نمونه تولیدی در کشور در حال حاضر با قیمتی بسیار کمتر و با کیفیت مشابه بهترین نمونه‌های خارجی آماده عرضه به مصرف کنندگان ( در ویال‌های حاوی 100 و 250 میکروگرم EGF) است.

 

گلکار اظهار کرد: پروژه تولید محصول EGF از چهار سال پیش به عنوان یک طرح پژوهشی آغاز به کار کرد و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پژوهش‌های اولیه آن انجام شد و در دو سال اخیر نیز با صرف هزینه‌های دیگر تولید این محصول را به مرحله نیمه صنعتی رساندیم.

 

گلکار با اشاره به این موضوع که فاکتور رشد EGF پرمصرف ترین فاکتور رشد است، افزود: سالانه صدها میلی گرم تا چند گرم از این فاکتور رشد در آزمایشگاه‌ها و مراکز تولیدی کشت سلول و مهندسی بافت استفاده می‌شود و با تولید این محصول در داخل کشور صرفه جویی ارزی قابل ملاحظه‌ای انجام می‌شود.

 

وی افزود: در همین راستا ما فراخوانی را اعلام کرده‌ایم تا تمامی آزمایشگاه‌های کشت سلول، مهندسی بافت، دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و تولیدی، شرکت‌های دانش بنیان و محققانی که متقاضی این فاکتور رشد هستند، نمونه ایرانی آن را با کیفیت بالا و قیمتی مناسب تهیه کنند.

 

وی تصریح کرد: فاکتور رشد EGF، به صورت فراورده دارویی جلدی، برای درمان زخم پای دیابتی، ترمیم سوختگی‌ها و زخم بستر نیز کاربرد دارد و محصولات مشابه خارجی برای این مصارف سال‌ها است که در ده‌ها کشور دنیا مصرف می‌شوند.

 

وی اظهار امیدواری کرد که با حمایت معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری تولید صنعتی EGF و تبدیل آن به دارو و فرآورده‌های دارویی جلدی را به زودی آغاز کنیم.

 

گلکار خاطرنشان کرد: حدود شش میلیون ایرانی مبتلا به دیابت هستند و در هر زمان دو تا پنچ درصد آنها دچار زخم پای دیابتی هستند. کارایی فراورده دارویی EGF برای درمان زخم پای دیابتی (و نیز ترمیم سوختگی و زخم بستر) سال‌ها است که از نظر بالینی به تائید رسیده و سه محصول تجاری آن در دنیا تولید و مصرف می‌شود، ولی به دلیل قیمت بالا امکان مصرف آن در داخل کشور نبوده است.

 

وی اظهار امیدواری کرد با تولید فراورده دارویی EGF با قیمت مناسب بتوانیم در ارتقای سلامت بیماران و کیفیت زندگی آنها موثر باشیم.

 


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه