امروزه تقریبا همه با تاتو آشنا هستند ولی افراد کمی وجود دارند که با عوارض ناشی از آن و راه‌های پاک کردن آن آشنا باشند.

امروزه تقریبا همه با تاتو آشنا هستند ولی افراد کمی وجود دارند که با عوارض ناشی از آن و راه‌های پاک کردن آن آشنا باشند. گاهی ندانستن عوارض یا راه‌های پاک کردن باعث می‌شود فرد دچار اشتباهات جبران‌ناپذیری شود پس بهتر است اگر هنوز تاتو نکرده‌اید با عوارض آن آشنا شوید و اگر تاتو را تجربه کرده اید با راه‌های پاک کردن آشنا شوید. در اینجادکتر بهروز باریک‌بین متخصص پوست و مو خطرات ناشی از تاتو و راه‌های پاک کردن آن را برای شما توضیح می‌دهد.

بزرگ‌ترین اشتباه بعد از تاتو کردن

در مطالعات متعدد ثابت شده است که حدود ۷۰ درصد از افراد ظرف مدت کوتاهی پس از انجام تاتو از کرده خود پشیمان می‌شوند و خواهان پاک کردن آن هستند. در این جا بزرگ‌ترین اشتباه این است که برای پاک‌کردن تاتوی خود پیش همان فرد تاتوکننده یعنی آرایشگرشان می‌روند و از آرایشگر می‌خواهند که تاتو را پاک کند.

794913_213

در بیشتر اوقات کاری که آرایشگران انجام می‌دهند این است که با تاتو هم‌رنگ پوست،‌ تاتو قبلی شما را پاک می‌کنند، یعنی روی تاتو قبلی شما تاتویی جدید با رنگ پوست انجام می‌دهند. البته بسیاری از افراد هم گول می‌خورند و فکر می‌کنند که رنگ‌های ابتدایی از پوست خارج شده است یعنی بازهم رنگ جدیدی روی پوست وجود دارد.

زمانی این عمل تبدیل به مشکل می‌شود که یک متخصص پوست و مو می‌خواهد تاتو را به وسیله لیزر پاک کند، اگر از لیزرهای مخصوص پاک کردن تاتو برروی تاتوهای همرنگ پوست استفاده شود، تاتو همرنگ پوست سیاه می‌شود و پاک کردن این رنگ سیاه بسیار مشکل است، پس اگر به هردلیلی از انجام تاتو خود پشیمان شده‌اید همان‌جا دست نگه دارید و برای پاک‌کردن تاتو به متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا بدون دردسر و طی چندجلسه تاتوی شما پاک شود.

بیمار‌های خطرناک در کمین‌اند

کلا عمل تاتو و فرورفتن سوزن به داخل پوست می‌تواند باعث به وجود آمدن عفونت و تب‌خال شود، همچنین گاه محل انجام تاتو دچار عفونت میکروبی می‌شود و این مسئله اغلب در مورد تاتوهایی که در محیط نامناسب و غیراستریل انجام می‌شود، اتفاق می‌افتد.

عفونت میکروبی و تب‌خال ناشی از تاتو موجب ایجاد جوشگاه‌های بدشکل می‌شود، اگر تاتو در شرایط استریل انجام نشود و از سوزن‌های مشترک یا مخزن‌های رنگ مشترک استفاده شود، خطر انتقال بیماری‌های ویروسی مانند هپاتیت B، هپاتیت C و ایدز و نیز برخی بیماری‌های میکروبی مانند سیفلیس و جذام و سل پوستی را به همراه خواهد داشت. تحقیقات نشان داده است که هپاتیت C در بین افرادی که در سالن‌های تبلیغاتی تاتو به این کار اقدام کرده‌اند، ۹ برابر شایع‌تر از افرادی است که تاتو نکرده‌اند.

حتی به ریه هم رحم نمی‌کند

بدن انسان می‌تواند به طرق مختلف نسبت به ماده خارجی که درتاتو همان رنگ و جوهر است و اکنش نشان دهد، مثلا احتمال واکنش آلرژیک نسبت به رنگ قرمز بسیار شایع است و از این‌رو ممکن است فرد دچار قرمزی،‌ خارش، تورم در ناحیه‌های تاتو شده گاه واکنش‌های آلرژیک زودرس هستند یعنی طی چند ساعت یا چندروز بعد از تاتو فرد متوجه برانگیخته شدن نسبت به رنگ تاتو می‌شود و گاه تا چند هفته طول می‌کشد و گاه این واکنش‌های آلرژیک بعد از یک مدت طولانی‌تر خود را نشان می‌دهند یعنی شاید حتی بعد از چندسال بدن برعلیه ماده خارجی یعنی رنگ تاتو واکنش نشان می‌دهد در این حالت فرد بعد از گذشت چندسال از انجام تاتو متوجه برجستگی و تورم و گاه خارش در محل انجام تاتو می‌شود، درمان در این موارد بسیار مشکل است.

البته نکته قابل ذکر این است که گاه واکنش سیستم ایمنی فقط به صورت موضعی یعنی تورم و قرمزی و… نیست و فرد دچار بیماری‌هایی چون تورم غدد لنفاوی و ریه شده و برایش مشکلات تنفسی و ریوی ایجاد می‌شود، گاه واکنش آلرژیک به بدن می‌تواند منجر به از دست رفتن موها شود چه در ابروها و در روی پلک.

تاتو برای شما ممنوع است؟

اگر جزو افرادی هستید که سابقه به وجود آمدن گوشت اضافه یا کلوئید را در بدن خود دارید باید از انجام تاتو خودداری کنید زیرا درمحل‌های فروآمدن سوز‌ن‌ها ممکن است فرد دچار ضایعه گوشت اضافه شود و درنتیجه زندگی براو تلخ شود. این گوشت‌های اضافه درمان سختی دارند و هرگز دوباره فرد نمی‌تواند پوست اول خود را داشته باشد. برای درمان این گوشت‌های اضافه می‌توان از کرایوترابی و تزریق کورتن داخل گوشت اضافه و نیز لیزردرمانی استفاده کرد.

794914_642

اگر سراغ تاتو می‌روید….

توصیه‌ ما این است که درحد امکان تاتو نکنید اما اگر به هردلیلی مایل به انجام این کار هستید باید از یک‌بار مصرف بودن سوزن‌ها مطمئن باشید همچنین باید بدانید که از رنگ‌ها و جوهرهای تازه و نو درظرف‌های آماده برای شما استفاده شود. از استریلیزه شدن و ضدعفونی شدن وسایل تاتو در دستگاه اتوکلاو مطمئن شوید،‌ باید بدانید که ویروس هپاتیت C به ضدعفونی‌کننده‌ها بسیار مقاوم است و فقط دستگاه اتوکلاو می‌تواند این ویروس را بکشد.

اگر قصد کرده‌اید که تاتو کنید حواس‌تان باشد که طرحی که قرار است روی پوست شما طراحی شود یک طرح دائمی است، پس به خوبی به عواقب آن بیندیشید، گاه پس از چندسال تاتوها بسیار کم‌رنگ می‌شوند، این مسئله بیشتر در تاتوهای آماتور به وجود می‌آید، اگر غلظت رنگ کم‌رنگ باشد و عمق نفوذ رنگ نیز کمتر باشد، احتمال کمرنگ‌ شدن خودبه‌خود تاتو بیشتر است.

همچنین بعد از انجام تاتو فرد باید مراقبت های زخم باز را انجام دهد و طی چندروز از پمادهای آنتی‌بیوتیکی و ترمیم‌کننده‌ها استفاده کند و از نور مستقیم آفتاب تا چندروز دوری کند.

عمرشان به سر می‌آید؟

برای تاتوهای رنگی مثلا قرمز، سبز و قهوه‌ای و آبی کار کمی مشکل‌تر از رنگ مشکی است اما با لیزرهای مخصوص می‌توان طی چندجلسه آن‌ها را بسیار کمرنگ کرد، اما مشکل اصلی در مورد تاتوهای همرنگ پوست است که درصورت استفاده از لیزرهای لایه‌برداری رنگ تاتو سیاه خواهد شد. بهترین روش برای پاک‌کردن این تاتوها استفاده از لیزرهای لایه‌برداری و لیزرهای فراکشنال co2 است.

گاه جراحان پلاستیک متوسل به جراحی و برداشتن پوست همراه با رنگ می‌شوند. در قدیم راه‌های تجاهمی مختلفی برای پاک کردن تاتو وجود داشت. مثلا پس از ساییدن پوست از مواد اسیدی یا نمک استفاده می‌کردند که درنهایت نتیجه تمام آن‌ها جایگزین شدن بافت جوشگاهی به جای تاتو بود.

حسن استفاده از لیزر این است که بدون رخداد جوشگاه می‌توان تاتوها را امروزه بی‌رنگ کرد و پاک کرد. فردی که سابقه تب‌خال دارد به هیچ‌وجه نباید به دنبال انجام تاتو روی صورت و به‌خصوص دورلب باشد.

پاک می‌شوند؟

غالباً ۵ تا ۲۰ جلسه درمان برای بی‌رنگ کردن واقعی یا محو تاتو لازم است. حتی بعضی تاتوها پس از جلسات متعدد نمی‌توانند به‌طور کامل با تکنیک‌های فعلی لیزر از بین بروند.

حتی زمانی که محو شدن کامل یا نزدیک به کامل ایجاد شد هنوز یک هاله «روح مانند» از رنگ‌ها از شکل اصلی تاتو به نظر می رسد. تاتوهای آبی تیره یا سیاه، بهتر از درمان پاسخ می دهند ولی زرد، قرمز و سبز به طور ضعیف یا ناکامل به درمان پاسخ می دهند.

درمان تاتوهای سفید یا تاتوهای Flesh – tased نباید به وسیله پزشکان بی تجربه انجام شود، چرا که ممکن است، تغییر رنگ سیاه‌تر یا خاکستری رنگ دائمی را بلافاصله به دنبال لیزر ایجاد کند که غیر ممکن است از بین برود. وقتی یک تاتو به طور کامل به‌وسیله درمان از بین می‌رود، غالباً دائمی است.

اگر تاتوی دائم کردید..

همانطور که گفتیم پاک کردن تاتو به این سادگی‌ها نیست و بهتر است قبل از انجام تاتو درباره رنگ و مدل آن به خوبی فکر کنید؛ بسیاری از تاتوها به مرورزمان رنگ‌شان را از دست می‌دهند و نیاز به تغییر رنگ پیدا می‌کنند.

گاهی هم طرح تاتو دل‌تان را می‌زند و دنبال‌ راه‌هایی برای پاک کردن آنها می‌گردید. برای پاک کردن رنگ تاتو، ابتدا دمای پوست را تا حد انجماد بالا می‌برند، تا بی‌حس شود و بعد لایه سطحی پوست را می‌تراشند که با درد و خونریزی همراه است و جای زخم هم باقی می‌ماند.

برای پاک کردن تاتو می‌توان از لیزر هم استفاده کرد که بهترین راه برای پاک کردن تاتو دائمی است که در این شیوه پزشک، به وسیله پالس‌های نور لیزر، رنگ‌دانه‌های را می‌شکند و بعد از لیزر بدن، به‌صورت طبیعی رنگ‌دانه‌ها را از بین می‌برد. البته همانطور که تنها با یک جلسه نمی‌توان تاتو را پاک کرد و این شیوه هزینه نسبتا زیادی را برای شما دارد.

منبع: برترین ها

Share the post "به این دلایل تاتو را فراموش کنید"

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • LinkedIn
  • E-mail

Related posts:

  1. عوارض تاتو کردن ابرو – اثرات تاتوی ابرو
  2. با وجود تلاش زیاد وزن کم نمی کنید؟ شاید به خاطر این دلایل باشد
  3. هر چیزی که فکر می‌کنید درباره‌ی این زن می‌دانید فراموش کنید!! +تصاویر
  4. قانون ست کردن در دکوراسیون را فراموش کنید!
Tweet به این دلایل تاتو را فراموش کنید - تصویر 3
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه