لیموترش یه جز اصلی پخت و پز در بیشتر خانواده های سراسر دنیاست. لیمو پر از مواد مغذیه و خواص اسیدی داره و عنصری بسیار متنوع است که فقط برای پخت و پز استفاده نمیشه! استفاده های باحال زیبایی، خانه داری، پخت و پز و تمیز کردن از لیموترش رو در لیست ما ببینین!

استفاده های باحال از لیموترش (بخش اول)

لیمو ترش

لیموترش یه جز اصلی پخت و پز در بیشتر خانواده های سراسر دنیاست. لیمو پر از مواد مغذیه و خواص اسیدی داره و عنصری بسیار متنوع است که فقط برای پخت و پز استفاده نمیشه! استفاده های باحال زیبایی، خانه داری، پخت و پز و تمیز کردن از لیموترش رو در لیست ما ببینین!

سفید کردن ناخن ها
با بالا رفتن سن، ناخن ها زرد میشن. لیموترش یه عامل سفید کننده عالیه، پس ناخن ها رو در یه لیوان که داخلش یه فنجان آب و عصاره یک لیموترش مخلوط شده خیس کنین.

روشن کردن پوست
چند قطره آب لیمو به مقداری روغن نارگیل اضافه کرده و هر روز ازش برای مرطوب کردن پوستتون استفاده کنین. روغن نارگیل پوست رو مرطوب نگه داشته ، در حالی که آب لیمو اون رو روشن و شاداب نگه میداره.

سفید کردن دندان ها
آب لیمو رو با جوش شیرین تا زمانی که حباب بزنه مخلوط کنین و اون رو با یه تکه پنبه به دندان ها بزنین. برای ۳۰ ثانیه صبر کرده و بعد با مسواک دندان ها رو خوب بشورین.

سفید کردن زانو و آرنج
اگه پوست زانو و آرنج شما خیلی تیره شده، مقداری آب لیمو روش بمالین. چند دقیقه صبر کرده و بعد پوستتون رو بشورین.

درست کردن دئودورانت (خوشبوکننده زیربغل) مخصوص خودتون
دئودورانت هایی که از بیرون میخرین پر از مواد شیمیایی بوده و برای پوست بد هستن. برای اینکه دئودورانت خودتون رو درست کنین، کمی آبلیمو رو با آب مخلوط کرده و ازش استفاده کنین.

کاهش مصرف نمک
اگه سعی میکنین مصرف نمک رو کاهش بدین، به غذاتون به جای نمک آب لیمو اضافه کنین. جوانه های چشایی به مزه ترش پاسخ مشابه مزه شور رو میدن. پس یه جایگزین عالی برای نمک درست کنین.

نمک

تسکین گلودرد
اگه گلودرد دارین، چای لیمو بنوشین یا مخلوط آب و آبلیمو رو سه بار در روز غرغره کنین تا التهاب رو کاهش بده و ایمنی بدن رو بالا ببره.

درمان تهوع
اگه تهوع دارین، مقداری آب لیمو در یک لیوان ریخته و کمی شکر بهش اضافه کنین و جرعه و جرعه بنوشین تا تهوع تون خوب بشه.

جلوگیری از چسبناک شدن برنج
وقتی دارین برنج میپزین شاید با این مورد مواجه شدین که برنج ها بهم میچسبن، اگه میخواین این اتفاق نیفته یه قاشق چایخوری آب لیمو داخل قابلمه ای که برنج داره میپزه بریزین.

تازه نگه داشتن مواد غذایی
اگه باید مواد غذایی مثل آواکادو، سیب، سیب زمینی، گل کلم یا گلابی روتازه نگه دارین، مقداری آبلیمو روشون بپاشین تا اونا رو از تغییر رنگ دور نگه داره.

نجات برگ کاهو
اگه برگ کاهوها پژمرده شدن، اونا رو داخل یه کاسه پر از آب سرد که عصاره نصف یک لیموترش در اون ریخته شده بریزین.

تمیز کردن ظروف آشپزخانه
تخته و وردنه شما ممکنه بعد از یه مدتی کثیف شده و بوی بدی بگیرن. لیموترش میتونه این رو و باکتری های روی اونا رو از بین ببره، پس فقط لازمه کمی آب لیمو روی این ظروف ریخته و ۳۰ دقیقه صبر کنین و بعد بشورینشون.

ادامه داره…

منبع: نوین زی

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه