آیا تا به حال از افراد خانواده، هم اتاقی یا همسرتون بهتون گفته که توی خواب صحبت میکنین؟ پدیده صحبت کردن در خواب میتونه سوالات زیادی رو در ذهن شما ایجاد کنه، ما برخی از جواب ها رو بهتون میدیم.

آیا تا به حال از افراد خانواده، هم اتاقی یا همسرتون بهتون گفته که توی خواب صحبت میکنین؟ پدیده صحبت کردن در خواب میتونه سوالات زیادی رو در ذهن شما ایجاد کنه، ما برخی از جواب ها رو بهتون میدیم.

صحبت کردن در خواب میتونه شروع مشکلات زیادی باشه و یا اینکه اصلا مشکلی ایجاد نکنه. خیلی مهمه که همه چیز رو درباره شرایط خودتون بدونین و اگه مشکل جدیه، سریع برای درمانش اقدام کنین.
صحبت کردن در خواب چیست؟

Somniloquy ، که اغلب صحبت کردن در خواب نامیده میشه، یه اختلال غیرطبیعی خواب در شخصی است که در خواب عمیقش بدون اینکه خودش بدونه صحبت میکنه. مطالعات نشون میدن صحبت کردن در خواب از ذهن خودآگاه سرچشمه نمیگیره. کسانی که این اختلال رو دارن، در خواب صحبت میکنن، حتی میخندن، زمزمه میکنن یا داد میزنن. هر بار صحبت کردن در خواب بیشتر از ۳۰ ثانیه طول نمیکشه و خیلی کم پیش میاد که یه شخص بیشتر از یک بار تجربه اش کنه. کسانی که در خواب صحبت میکنن معمولا کلماتی رو میگن که در زندگی روزمره استفاده نمیشه و بعضی اوقات زمزمه میکنن و این مسئله باعث میشه سخت بشه فهمید که اون شخص چی میخواد بگه.

آیا شما هم در خواب صحبت می کنید؟

 

چه کسانی بیشتر در معرض صحبت کردن در خواب هستن؟

صحبت کردن در خواب یه پدیده متداوله، برخی اون رو یک بار در ماه تجربه میکنن و برخی دیگه هم هر شب. در هر حال، صحبت کردن در خواب بین کودکان ۳ تا ۱۰ سال شایعه. تقریبا ۵ درصد از بزرگسالان هم در خواب صبحت میکنن، که تعداد زیادی از اونا مرد هستن.

علت صحبت کردن در خواب چیست؟

صحبت کردن در خواب معمولا به خودی خود اتفاق میفته و ضرری نداره. اما در برخی موارد میتونه نشانه اختلالات جدی خواب باشه. برخی از علت های شایع صحبت کردن در خواب عبارتند از:

استرس
افسردگی
تب
کمبود خواب
خواب آلودگی در طول روز
مصرف الکل
عوامل ارثی
کابوس
وحشت در خواب
وقفه تنفسی در خواب
اختلال رفتاری خواب REM
اختلالات روانی
تشنج شبانه
بیماری های روانی یا پزشکی
سوء مصرف مواد مخدر

آیا صحبت کردن در خواب قابل درمان است؟

شما به درمان خاصی نیاز ندارین تا دیگه در خواب صحبت نکنین. اگه صحبت کردن در خواب شدید شده و هم اتاقی یا همسرتون رو اذیت میکنه پس باید با یه پزشک مشورت کنین. اینطوری شاید یه توضیح پزشکی برای این اختلال پیدا کنین.

با این حال میتونین با رعایت نکات زیر، وقوع این اختلال رو کاهش بدین:

برنامه خوابتون رو منظم کنین و یه دفترچه مخصوص ثبت زمان خوابتون بردارین، و در اون زمانی که به رختخواب میرین، زمانی که احتمالا خوابتون برده و زمانی که بیدار میشین رو یادداشت کنین.

به اندازه کافی بخوابین، شایع ترین علت صحبت کردن در خواب ، کمبود خوابه!

بهداشت مناسب خواب رو رعایت کنی�� تا تناوب و شدت صحبت کردن در خواب رو کاهش بدین.

از مصرف الکل و دیگر نوشیدنی های کافئین دار و وعده های غذایی سنگین پرهیز کنین تا صبحت کردن در خواب کاهش پیدا کنه.

منبع: نوین زی

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه