آزمایشگاهی به اندازه سر سوزن

سرویس فناوری جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش اخبار فناوری:

آزمایشگاهی به اندازه سر سوزن

آزمایشگاهی به اندازه سر سوزن

اگر همه آزمایش های خون فقط با یک سوزن انجام می شد چه اتفاقی می افتاد؟ دانشمندان آزمایشگاهی را ساخته اند که شبیه سوزن بوده و معمولاً می تواند نتایج تست های آزمایشگاهی را به سرعت فراهم کند. این ابزار به پزشکان امکان می دهد تا تشخیص و درمان را به سرعت انجام دهد و شرایط آزمایشات تشخیصی را در هر جایی سریعتر فراهم می سازد.

 

به گزارش راسخون ، این دستگاه با همکاری محققان سنگاپور ساخته شده است و مجهز به تراشه کوچک میکروفلوئیدیک می باشد و می تواند عملکرد های انجام آزمایش تشخیصی آمایشگاهی را انجام دهد. هدف از ساخت این وسیله فراهم کردن امکان جمع آوری و ارزیابی نمونه های خون بیماران، آزمایش آنها و نشان دادن نتایج است.


با این ابزار نمونه های کبد از طریق بیوپسی برداشته شده و نمونه های  DNA از آن استخراج می شود. آنها جداگانه به دستگاه فرستاده شده و آزمونهایی روی آن انجام می شود. دوربینی تصاویر هر آزمایش را ثبت می کند و تکنسین مربوطه میزان غلظت سموم را در نمونه تشخیص می دهد.


محقان بر این باورند که با این روش استفاده از نیروی انسانی، زمان و هزینه های کلی آزمایش به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. به جای اینکه آزمایش میزان مواد سمی در کبد و تفسیر آن چند روز طول بکشد، با این وسیله می توان این تشخیص را در مدت 30 دقیقه انجام داد.


به گفته این محققان، این اولین بار است که یک دستگاه واحد و یکپارچه ساخته شده که همه فرآیند های آزمایش روی آن انجام می شود. با کمک این ابزار تکنولوژی گوشی های همراه قادر خواهد بود شرایط بیماران را به صورت سرپایی در داخل و خارج از بیمارستان نشان دهند.
 

آزمایشگاهی به اندازه سر سوزن - تصویر 2

منبع : گیزمگ

مترجم : فرزانه عالی نژادیان

 


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه